Byta boll vid puttning

Här snackar vi golfregler...
robin.palmkvist
Inlägg: 103
Blev medlem: 02 feb 2019, 15:38

Tjena,

Idag i vår boll så hade två av spelarna en diskussion på green.

En av spelarna bytte boll efter han markerat bollen. Det var en likadan boll som den han spelat med under hela hålet bara det att han hade en siktlinje (svart tusch) på den han puttade med, men han tyckte den linjen var störande om den linjen syntes när han skulle slå ute på banan.

Så en av medspelarna ansåg att han inte fick byta boll när han väl kom fram till green, men det ansåg ju han som gjorde det att man fick.

Så min fråga är helt enkelt om man får lov att byta boll när man ska putta för att få en med siktlinje på?
Rent krasst anser jag att man inte borde få byta boll. Men vad säger reglerna egentligen?

Sent from my SM-G950F using Svensktgolfforum mobile app

---------------‐---------------------------
Driver: Ping G410 9°
FW3: Ping G400 SFT 16°
Hybrid 3: Ping G400 19°
Järn: 4-PW Titliest AP2 718
Wedge 50°: Cleveland RTX-3
Wedge 56°: Cleveland RTX-3
Wedge 60°: Nike SV
Putter: Cleveland VP1 med Pistol GT 2.0
Iarwain
Inlägg: 24
Blev medlem: 23 aug 2014, 14:10

Nej.

Spelaren får inte byta boll vid markering på green.

Regel 6.3 b tredje punkten:
"När spelaren återplacerar en boll på en punkt, tillåts han/hon inte att byta in en boll och måste använda den ursprungliga bollen, med vissa undantag (Regel 14.2a)."
robin.palmkvist
Inlägg: 103
Blev medlem: 02 feb 2019, 15:38


Iarwain skrev:Nej.

Spelaren får inte byta boll vid markering på green.

Regel 6.3 b tredje punkten:
"När spelaren återplacerar en boll på en punkt, tillåts han/hon inte att byta in en boll och måste använda den ursprungliga bollen, med vissa undantag (Regel 14.2a)."
Då var det som vi andra trodde.

Men kan du klistra in vad "vissa undantag" är?


Sent from my SM-G950F using Svensktgolfforum mobile app

---------------‐---------------------------
Driver: Ping G410 9°
FW3: Ping G400 SFT 16°
Hybrid 3: Ping G400 19°
Järn: 4-PW Titliest AP2 718
Wedge 50°: Cleveland RTX-3
Wedge 56°: Cleveland RTX-3
Wedge 60°: Nike SV
Putter: Cleveland VP1 med Pistol GT 2.0
Mikaelanstad
Inlägg: 155
Blev medlem: 03 aug 2020, 09:06

Undantag – En annan boll får användas när:

den ursprungliga bollen inte kan återfås med rimlig ansträngning och inom några få sekunder, så länge som spelaren inte medvetet såg till att bollen inte kunde återfås,
den ursprungliga bollen är hackad och sprucken (se Regel 4.2c),
spelet återupptas efter det hade blivit stoppat (se Regel 5.7d), eller
den ursprungliga bollen spelades av en annan spelare som en fel boll (se Regel 6.3c(2)).


Sent from my iPhone using Svensktgolfforum
Hcp: 12,8
Började spela: Maj 2020
Driver: Ping G410 Plus 10.5
Fairway Wood 5 Ping G410
Hybrid 4 Ping G410
Järn: Ping I E1 4-Pw
Wedgar: Taylormade Hi-Toe 51 + 57°
Putter: Scotty Cameron select newport 2
robin.palmkvist
Inlägg: 103
Blev medlem: 02 feb 2019, 15:38

Tack!

Sent from my SM-G950F using Svensktgolfforum mobile app

---------------‐---------------------------
Driver: Ping G410 9°
FW3: Ping G400 SFT 16°
Hybrid 3: Ping G400 19°
Järn: 4-PW Titliest AP2 718
Wedge 50°: Cleveland RTX-3
Wedge 56°: Cleveland RTX-3
Wedge 60°: Nike SV
Putter: Cleveland VP1 med Pistol GT 2.0
Mikaelanstad
Inlägg: 155
Blev medlem: 03 aug 2020, 09:06

Bör väl vara plikt när bollen byta ut sådär på green?Bild


Sent from my iPhone using Svensktgolfforum
Hcp: 12,8
Började spela: Maj 2020
Driver: Ping G410 Plus 10.5
Fairway Wood 5 Ping G410
Hybrid 4 Ping G410
Järn: Ping I E1 4-Pw
Wedgar: Taylormade Hi-Toe 51 + 57°
Putter: Scotty Cameron select newport 2
Användarens profilbild
McRuff
Inlägg: 260
Blev medlem: 14 jan 2021, 13:42

Det är ju uppenbarligen regelbrott. Sen om det inte är en tävling på seriös nivå får man väl ifrågasätta om det har någon påverkan på spelet.

I din historia verkar det vara fallet.

Jag gör det dock själv relativt ofta. Men då för att den spelade bollen blivit skitig och det går snabbare att byta boll än att tvätta den spelade. Med en likadan boll och utan siktlinjer och sånt är det i mina ögon same same.


Sent from my iPhone using Svensktgolfforum
Iarwain
Inlägg: 24
Blev medlem: 23 aug 2014, 14:10

Mikaelanstad skrev: 19 sep 2021, 18:31 Bör väl vara plikt när bollen byta ut sådär på green?Bild


Sent from my iPhone using Svensktgolfforum
Japp, det är den allmänna plikten.
2 slag i slagspel
förlorat hål i matchspel
Skriv svar