Hej! Jag tänkte ta min skåpbil som jag ännu inte köpt men aa jag tänkte köpa en skåpbil som jag ska kunna bo i och åka söderut. Jag undrar vart jag borde åka, jag tänkte att jag skulle vilja hitta en bana ute i Europa som jag kan bli medlem i och spela där under vintern. Skriv gärna om ni vet någon bana ute i Europa som har ett rimligt medlemspris. Undrar också om det är någon som är intresserad att följa med? Nån som är lika tokig i golf som jag? Jag är en kille på 20 år.
Sent from my iPhone using Svensktgolfforum
Prisvärd golf Europa
Jag gillar idén men av min erfarenhet är medlemskap i Europa (framförallt södra Europa) på en helt annan nivå än här i Sverige. I Spanien hade jag väl rekommenderat dig att hitta en bana som drivs/ägs av kommunen/staden för att komma undan så billigt som möjligt.Golfaren37 skrev: ↑19 okt 2020, 14:06 Hej! Jag tänkte ta min skåpbil som jag ännu inte köpt men aa jag tänkte köpa en skåpbil som jag ska kunna bo i och åka söderut. Jag undrar vart jag borde åka, jag tänkte att jag skulle vilja hitta en bana ute i Europa som jag kan bli medlem i och spela där under vintern. Skriv gärna om ni vet någon bana ute i Europa som har ett rimligt medlemspris. Undrar också om det är någon som är intresserad att följa med? Nån som är lika tokig i golf som jag? Jag är en kille på 20 år.
Sent from my iPhone using Svensktgolfforum
- JohanAdministratör
- Site Admin
- Inlägg: 4853
- Blev medlem: 02 maj 2014, 13:05
Tyvärr är samarbetet mellan GolfStar och Lumine över. Men de jobbar på nya samarbeten längre söderut så om det lanseras är det klockrent. Även Ekholmsnäs har haft något samarbete. Kolla där.
Skulle dock gissa att en del av banorna nere i Alicante-trakten har bra erbjudandet eftersom det är så många svenskar i de krokarna.