Tjena allihopa! Är det någon här inne som har tips på hur jag ska få upp glädjen i spelet igen? Tycker att varje runda jag spelar går jag mest runt och är arg och less. Känns extremt trist då kärleken till golfen finns kvar men försvinner halvvägs in i varje runda typ. Mitt handicap har gått från 5,2 till 8,3 på tre säsonger vilket säger det mesta. Under dagens runda hade jag seriösa tankar på att bara sluta spela helt enkelt. Hur vänder jag denna trenden? Hit me!
Tråkigt att läsa att du har tappat suget.
Tappade själv suget efter golf förra året och gick också i tankar att skit i det.
Min lösning va att vila ifrån golfen 1mån.
Inte ens titta på klubborna eller nåt som hade med golf att göra.
Tappade sugen även tidigare denna säsongen, men bestämde mig för att spela bara för det är roligt.
Ingen press på mig själv eller att nå några mål.
Och det fungerar fint för min del.
Strunta i scoren. Spela varje hål var för sig. Matchspel är mycket roligare och är även hyfsat kul när formen sviktar om man kan spela bra på några hål istället för på 18 hål. Övervägt någon lektion? Gå från röd tee för att träna mer närspel.
Men strunta i reggningen, sätter onödig press och blir lätt tråkigt. Ja, SGF vill att man reggar alla rundor, men verkligen ingen som bryr sig om du inte gör det.
Re: Tappat glädjen i spelet
Postat: 24 jun 2019, 10:01
av MaxP
Jag gjorde denna video häromdan - min åsikt är att du tar golfen på alldeles för stort allvar.
Re: Tappat glädjen i spelet
Postat: 24 jun 2019, 20:37
av Fristedt
Tack för alla svar! Tror jag ska försöka släppa på resultaten och som ni säger bara försöka ha roligt där ute. Kollade på din film Max och där va många bra tips . Målet med nästa runda blir endast att ha roligt! Trevlig kväll på er
En viktig detalj som jag märkt med åren är att jag har mycket roligare när jag spelar med vissa personer.
De som tar spelet seriöst men ändå kan garva när de gör ett dåligt slag, kan skämta om ditten och datten osv.
Det värsta är de som blir förbannade och sänker stämningen i hela bollen.
Mitt tips blir därför att helt förutsättningslöst gå ut och spela en runda med de kompisar du har roligast med
Re: Tappat glädjen i spelet
Postat: 27 jun 2019, 06:11
av stevvee
Sandstream skrev:En viktig detalj som jag märkt med åren är att jag har mycket roligare när jag spelar med vissa personer.
De som tar spelet seriöst men ändå kan garva när de gör ett dåligt slag, kan skämta om ditten och datten osv.
Det värsta är de som blir förbannade och sänker stämningen i hela bollen.
Mitt tips blir därför att helt förutsättningslöst gå ut och spela en runda med de kompisar du har roligast med
Håller med. Jag har slutat spela med vissa som är ständigt bittra!
Re: Tappat glädjen i spelet
Postat: 27 jun 2019, 07:49
av JohanAdministratör
Jag säger ungefär samma som ovan. Sluta jaga allt som har med score att göra. Försök spela för att få vara ute i naturen eller umgås med vänner.
Börja ge dig själv lite fler puttar och strunta i seriositeten..
Skickat från min iPhone med Svensktgolfforum
Re: Tappat glädjen i spelet
Postat: 27 jun 2019, 10:10
av Sandstream
stevvee skrev: ↑27 jun 2019, 06:11Håller med. Jag har slutat spela med vissa som är ständigt bittra!
Spelade i en fyrboll igår i intern tävling med tre kompisar och trots uselt spel från mig och min partner blev det en bra runda eftersom vi hade roligt mellan slagen.
Vi diskuterade golf så klart men även hur man fångar en giftorm som rymt (inget lyckat slut), vilka djur som äter mördarsniglar, läget på jobbet, att vi borde råna en värdedepå för att kunna spela golf på heltid osv