Jag har precis börjat att spela golf, tog mitt gröna kort förra helgen och ska nu försöka att börja spela mer. Har tidigare inte varit speciellt aktiv inom golfen men har verkligen fått upp ögonen och tycker att det är fantastiskt kul.
Tänkte fråga om lite tips som kommer att underlätta min träning eller bra saker att tänka på, om ni vet böcker eller bra youtube-filmer så får ni gärna skriva/länka de.
Köpte hem denna: https://www.dormy.se/golftillbehor-149/ ... tem-282287, tror ni att det finns grundkunskaper ifall man börjar att använda denna man är och slår på ranchen?
Vad vill jag ha tips på? För min del är det mestadels positionering för alla dess olika slag samt bollträff som är de svaga punkterna för min del. Somsagt, finns det videos eller böcker som förklarar bra hur man på bästa sätt ska gå tillväga för att förbättra sitt spel så vore det kanon.
Kommer kunna att vara vid golfbanan/ranchen tre gånger i veckan och två timmar varje gång, tips på att bästa sätt att ta vara på tiden?
Det blev en hel del frågor och jag hoppas att ni kan hjälpa mig med något.
Jag är även ny på forumet och ber om ursäkt i förhand ifall något blev lite fel annars tackar jag i förhand för all hjälp!

/Oliver