När har ni eran golfvecka? Har ni någon rolig tävling som man inte får missa?
Våran på Örbyhus GK är v28. Dock är det mest partävlingar iår.
5/7 Golfhäftet Trophy (Greensome)
7/7 Nej till cancer (Fyrboll, Greensome, Scramble)
8/7 EckeröLinjen Cup (Greensome)
9/7 Konstrundan (Singel Poängbogey)
11/7 Sommarscramble (Fyrmanna scramble)
Golfveckor
Driver: TM M4 10.5° HZRDS BLACK X 75g
Metalwood: Titleist 915F 16.5° Tour AD DI-6s 41"
Järn: Mizuno MP-5 3-PW Project X 6.0
Wedgar: Titleist Vokey SM5/6 50/08F 54/10M 58/08M
Putter: SC Newport Selected 2.6 34" 1ˢᵗ of 500
HCP: 3-ish
Metalwood: Titleist 915F 16.5° Tour AD DI-6s 41"
Järn: Mizuno MP-5 3-PW Project X 6.0
Wedgar: Titleist Vokey SM5/6 50/08F 54/10M 58/08M
Putter: SC Newport Selected 2.6 34" 1ˢᵗ of 500
HCP: 3-ish

Vi på Högbo kör 27/6-4/7, lite av årets höjdpunkt tycker jag. Kanske inte i år, då säsongen inleddes på Jumeirah Earth i Dubai - men vanligtvis. Det är invigningsfest, 6+6+6, putt-km och longdrive-km på lördag, ledig söndag, bästboll måndag, irish greensome tisdag, 2-manna scramble på onsdag, singel pb på torsdag, greensome på fredag och 27-hål 4-manna scramble på lördag. Jag ska spela allt utom irish, kvalet till putt-km missade jag med 2 slag och ikväll ska jag försöka kvala till longdriven. Saknades 3 meter förra året. Kul vecka, helt klart!
Det lät som ett riktigt roligt upplägg!donballe skrev:Vi på Högbo kör 27/6-4/7, lite av årets höjdpunkt tycker jag. Kanske inte i år, då säsongen inleddes på Jumeirah Earth i Dubai - men vanligtvis. Det är invigningsfest, 6+6+6, putt-km och longdrive-km på lördag, ledig söndag, bästboll måndag, irish greensome tisdag, 2-manna scramble på onsdag, singel pb på torsdag, greensome på fredag och 27-hål 4-manna scramble på lördag. Jag ska spela allt utom irish, kvalet till putt-km missade jag med 2 slag och ikväll ska jag försöka kvala till longdriven. Saknades 3 meter förra året. Kul vecka, helt klart!
I Klövsjö kör vi v.29 - med två singeltävlingar som start, följt av min 3-manna scramble innan två dagar ledigt och avslutas med en singeltävling, följt av en bästboll och till slut en 2-manna scramble. De två avslutande tävlingarna brukar presentera prisbord på värde bra över 100.000 kronor så det är ganska bra drag på dessa två!